„Dědeček majitelky byl žid, byl jedním z Wintonových dětí. S ohledem na tuto historii rodiny poškozená vnímá chování vykonavatelů jako totožné s chováním členů gestapa.“ Právě tyto věty stojí na konci trestního oznámení, které na neznámého pachatele podal viceprezident České asociace povinných Ján Brezáni. Těmi „neznámými pachateli“ jsou vykonavatelé přerovského soudního exekutora Lukáše Jíchy. Neznámými proto, že se odmítli jakkoliv prokázat.
Trestní oznámení na úřad přerovského exekutora Lukáše Jíchy, ukazují, že Jíchovi zaměstnanci při vymáhání pohledávek postupují přinejmenším nezvyklým způsobem.
Zcela běžné podle trestních oznámení je, že se Jíchovi vykonavatelé nelegitimují. Výhrůžky nejsou výjimkou. „Vykonavatelé hrozili neoprávněně mobiliární exekucí, pokud jim syn majitele objektu nevydá finanční prostředky ve výši sto tisíc korun, byť nebyl ve věci exekuce účastníkem řízení,“ píše se v jiném trestním oznámení.
Dochází zřejmě i na násilí.
Podle jednoho z trestních oznámení na exekutorský úřad Lukáše Jíchy došlo například k následující události: „Vykonavatelé ignorovali jakoukoliv zákonnou argumentaci majitelky a chtěli si vynutit vstup do dalších vnitřních prostor domu násilím, kdy ji natlačili na dveře, chytali ji za ruce, odstrkovali, přičemž jí způsobili několik pohmožděnin.“ To potvrzuje i lékařská zpráva.
Přerov a Jícha? Kauza sama o sobě
Z jeho vystoupení Jíchy na loňské Stálé konferenci českého práva nepřímo vyplývá, že drsný postup k povinným nijak neodsuzuje. Povinní podle Jíchy mohou téměř donekonečna podávat opravné prostředky nebo mít námitky a odkládat tak výkon exekučního rozhodnutí.
Toto vyjádření naznačuje, že Lukáš Jícha pokračuje v metodách, které zavedl jeho předchůdce ve vedení Exekutorského úřadu Přerov, kontroverzní Tomáš Vrána. Na toho mířilo tolik stížností a kárných žalob, že v roce 2016 z vedení odstoupil.
Exekutorský úřad Prostějov je největší v Česku. Ročně řeší šedesát tisíc nových exekucí, zaměstnává dvě stě lidí a má roční obrat kolem dvou miliard korun.