Vymahačské agentury a společnosti přistoupily k praktikám na úrovni šmejdů a snaží se z lidí vymáhat již dávno promlčené dluhy. Dluhy, které nikdo roky neurgoval ani nežaloval. Často po netušících lidech žádájí několikanásobné částky. Kde je chyba? I když je dluh promlčen, nezaniká automaticky.
Anebo promlčení nenamítnou a pak je pravděpodobné, že to inkasní specialisté se svými advokáty dotáhnou až do exekuce, když vidí, že je co sebrat.
I když je dluh promlčen, nezaniká automaticky
Máme tady příklad pan Michala.
Pan Michal P. z Frenštátu pod Radhoštěm dostal letos v únoru výzvu k plnění. V této výzvě ho inkasní společnost Bohemia Faktoring vyzvala, aby do 21. února 2020 zaplatil 105 134 korun z titulu toho, že od 16. června 1996 má z leasingové smlouvy s GE Money Auto dlužit 3905 korun. Bohemia Faktoring převzala pohledávku od GE loni v březnu.
„Neuhradíte-li svůj závazek, podá klient žalobu. K vymáhání soudní cestou bychom přistupovali jen velmi neradi,“ napsali za Bohemia Faktoring advokáti Karel Goláň a Kristýna Drápalová z AK G Legal.
Ve skutečnosti ale má tato pohledávka velmi mizivou šanci, že od soudu dostane exekuční titul. Pohledávka je promlčená a dlužnou částku navyšuje třicetkrát.
Pracují se strachem neinformovaných lidi
Je třeba říct, že pokud věřitelé rozesílají takové dopisy dlužníkům, kteří nemají právní vzdělání anebo jsou v takové sociální situaci, kdy si nemůžou dovolit zaplatit advokáta, tak ti se mohou vyděsit.
„Samozřejmě že většina takových chudáků dlužníků pak běží za věřiteli a domlouvají splátkové kalendáře, protože už vidí, jak u nich doma zazvoní exekutor. Celá rodina se tím pak stresuje, protože zpravidla neví, co má dělat,“ shrnuje advokát Adam Batuna.
Zmetek v zákoně
Podle něho by právo, které je prokazatelně promlčeno, mělo po deseti letech promlčení rovnou zanikat.